מחיר הגז וכיצד קובעים אותו?

כיצד נקבע מחיר הגז

גפ"מ כחלק מאנרגיה העולמית

הגפ"מ (גז בישול) הוא התחום המעניין ביותר את הצרכן הביתי, אשר משתמש בו דרך קבע לבישול, חימום והסקה.

גפ"מ – פירושו גז פחמימני מעובה / גז נפט מעובה, בלועזית הוא נקרא: LIQUEFIED PETROLEUM GAS – L.P.G. מדובר בתערובת של גזים פחמימנים, הנמצאים במצב גזי, בתנאים רגילים של לחץ וטמפרטורה. גזים אלו ניתנים להפיכה לנוזלים, על ידי הגדלת הלחץ והורדת הטמפ'.

הגפ"מ המשווק בארץ מכיל בדרך כלל כ – 20% פרופאן ו – 80% בוטן (אחוזי משקל). ומהווה תוצר לוואי הנפלט במהלך זיקוק נפט גולמי. ייחודו של הגפ"מ כמקור אנרגיה מצוי ביכולת הבעירה המושלמת שלו, אשר מנצלת את כל החומר ואינה פולטת מזהמים לאוויר, לאדמה או למים. היעילות האנרגטית הגבוהה מושכת לקוחות רבים, החל ממגזר התעשייה הכבדה וכלה במשקי הבית הפרטיים לעבור לשימוש בגפ"מ כמקור אנרגיה יעיל וחסכוני.

לטובת הגדלת יכולת האגירה משווק הגפ"מ ללקוחות בפאזה נוזלית שכאשר הוא משוחרר לאוויר הוא משנה את מצבו באופן טבעי לגז הנשרף בבעירה. שמש גז ממלאת גפ"מ בגלילים במשקל נקוב של 12 ו 48 ק"ג או ישירות לתוך צוברים (0.25 עד 40 טון). הגפ"מ כגז הוא ללא צבע, ללא ריח אופייני, כבד מהאוויר ושוקע במקומות נמוכים. על מנת לאפשר זיהוי דליפת גז מוסף לגז תוסף בעל אופי גופריתי אשר נותן לו את ריחו האופייני.

בשל הביקוש הגדול לגפ"מ, נשאלת השאלה כיצד קובעים את מחיר הגפ"מ?

כיצד נקבע מחיר הגפ"מ?

מעבר למחירי הובלה ואחסון, המדד העיקרי למחירי הגפ"מ בישראל ובעולם  הינו מחיר חביות הנפט מכיוון שהוא מיוצר ממנו, ומחיר הנפט מושפע ממקורות אנרגיה אחרים, כגון:

  1. "פצלי שמן"- פצלי שמן הוא עוד מקור ליצור דלקים , ככל שיהיה יותר זול לייצר מפצלי השמן כך מחיר הנפט עלול לרדת, בהתאמה מחיר הגפ"מ.
  2. גז טבעי- מכיוון שהגז הטבעי מצוי בשפע בישראל ובעולם, המון חברות בתעשייה צפויות לעבור לשימוש בגז הטבעי במקום אנרגיות אחרות יותר יקרות ויותר מזהמות, מה שעלול להוריד את מחיר הנפט.
  3. אנרגיה מתחדשת –  כריס ווטלינג, מנכ"ל חברת המחקר לונגוויו אקונומיקס טוען שבגלל שהעולם הופך ל"ירוק" יותר מחירי הנפט  עלולים לרדת ב80% מה שישפיע מהותית על מחיר הגפ"מ.

חשוב להדגיש שבניגוד לנפט, לכל האנרגיות האחרות אין מחיר קבוע בשוק.

מחיר בלון גז לבית

כאשר אנשים המתגוררים בבית פרטי או בבניין מגורים משותף מעוניינים ליצור קשר עם חברת גז על מנת לקבל אספקה של גז לשימוש ביתי – אחד השיקולים החשובים בבחירת חברה זו או אחרת הוא מחיר בלון גז.

כפי שמבצעים סקר שוק לפני שרוכשים כל פריט או אביזר אחר לשימוש ביתי – כך הדבר בנוגע לבלוני גז.

כל צרכן יכול להעמיד תקציב לטובת רכישת שירותי הגז ולשקלל בתוכו מחיר בלון גז.

כך יהיה לו קל יותר לבחור את חברת הגז שתספק עבורו את השירותים.

חשוב לעשות סקר שוק

בדרך כלל בכל דירה או בית כבר יש כמה נקודות של חיבור לגז וכל שנשאר לצרכנים הוא לבחור חברת גז מבין החברות המציעות את השירותים הדרושים.

כאשר מבצעים סקר שוק כדי לאמוד מחיר בלון גז אפשר לנסות להתמקח או להציע חוזה לטווח ארוך שעשוי להוזיל את המחיר עוד יותר וגם יהפוך את ההתקרשות בין החברה לצרכן לכדאית ומשתלמת.

שירות של אספקת גז ביתי הוא שירות חשוב מאד שיש מחויבות רבה באספקתו על בסיס קבוע ללא תקלות או עיכובים ולכן חשוב מאד להקדיש את מלוא המחשבה ותשומת הלב לבחירה נכונה של החברה שתספק את השירותים וכדי לקבל את המחיר הזול ביותר מומלץ להיעזר במחשבון שנמצא באתר משרד האנרגיה.

איך נקבע מחיר בלון גז ?

בשוק הגז ניתן כיום לבחור בלוני גז בשלושה גדלים – האחד של 2.5-5 ק"ג, השני 12 ק"ג והשלישי 48 ק"ג.

המחיר, כמו כל מחיר של פריט הנדרש לאספקה קבועה נקבע על בסיס כמה משתנים –שהם מעבר למחיר חביות הנפט כפי שהזכרנו. מדובר בכמות הצריכה, תדירות ההחלפה של בלוני הגז ובדרך כלל יגלם בתוכו המחיר גם את שירותי השינוע, אחסון וההתקנה של בלוני הגז שצריכים להתבצע על ידי עובדים מוסמכים ומורשים בתחום הגז.

אספקה של גז ביתי חייבת להתבצע על ידי ספק גז מורשה כגון שמש גז על מנת שתוכל להבטיח ללקוחות מחיר בלון גז משתלם, אטרקטיבי והזול ביותר בירושלים והסביבה.

שתפו
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp

יצירת קשר

זורחים בשירות ומאירים במחיר!

מאמרים נוספים

שימוש בטוח בבלון גז

שימוש נכון ובטוח בבלון גז

מכלים מטלטלים או בשם הנפוץ בלוני גז, משמשים אותנו בשטח ובבית למספר מטרות, החל בבלוני מחנאות קטנים של 2.5 ק"ג ו- 5 ק"ג המשמשים גם לגזיות בטיולים, מנגל ובעבודה מחוץ לבית ועד הבלונים הגדולים של 12 ו- 48 ק”ג היותר נפוצים לשימוש במתקני גז ביתיים. כפי שאתם בוודאי יודעים, שימוש בגז הבישול המכונה גם גפ”מ (גז פחמימני מעובה), הינו מסוכן ביותר, דליק ומהווה חומר נפץ לכל דבר ועניין. לכן, חשוב מאוד להכיר את הנהלים להתנהגות בטוחה עם בלוני הגז שלכם, כדי למנוע חלילה פגיעה ברכוש, בגוף ובנפש.

תו תקן ישראלי לצובר גז

איך יודעים שצובר הגז המשרת את ביתך עומד בתנאי התקן הישראלי? צ'ק ליסט לצרכן

מה זה צובר גז? צובר גז הוא מיכל נייח ולא מטלטל (כגון בלוני גז של 12 ק"ג או 48 ק"ג או לחלופין מכלי מחנאות 2.5 ק"ג או 5 ק"ג) שמוטמן בתוך האדמה ומחבר בין הבית לתשתית הגז המרכזית ומזרים גז באופן קבוע מתשתית הגז המרכזית אל הבית. צובר גז מחליף את הצורך בבלוני גז.

גודל בלון גז

איך בוחרים את גודל בלון הגז המתאים?

רוצים להזמין בלון גז דרכנו אך לא יודעים להחליט מה הגודל המתאים? אנחנו כאן לפתור את הלבטים. אחרי שתקראו את המאמר הבא בטוח תבינו אילו סוגים קיימים, ומה הכי מתאים עבורכם בטרם ביצוע הזמנה.