שימוש נכון ובטוח בבלון גז

שימוש בטוח בבלון גז
מכלים מטלטלים או בשם הנפוץ בלוני גז, משמשים אותנו בשטח ובבית למספר מטרות, החל בבלוני מחנאות קטנים של 2.5 ק"ג ו- 5 ק"ג המשמשים גם לגזיות בטיולים, מנגל ובעבודה מחוץ לבית ועד הבלונים הגדולים של 12 ו- 48 ק”ג היותר נפוצים לשימוש במתקני גז ביתיים. כפי שאתם בוודאי יודעים, שימוש בגז הבישול המכונה גם גפ”מ (גז פחמימני מעובה), הינו מסוכן ביותר, דליק ומהווה חומר נפץ לכל דבר ועניין. לכן, חשוב מאוד להכיר את הנהלים להתנהגות בטוחה עם בלוני הגז שלכם, כדי למנוע חלילה פגיעה ברכוש, בגוף ובנפש.

"גז זה לא משחק ילדים!"

גז ובמיוחד גז גפ"מ הוא מקור אנרגיה שכיח, ומאחר שספקיות הגז נוהגות לפי תקנים מחמירים, רבים בציבור סבורים כי בלוני הגז הם בטוחים לגמרי. ואולם, מדובר בחומר דליק ובדיוק מסיבה זו הוא נשמר בתוך מכלים חזקים ממתכת. במקרה של דליפה מהמיכל עצמו, מהצנרת או מחיבורים לא תקינים, קיימת סכנה אמיתית להתלקחות, לפיצוץ ואף להרעלת גז, המתאפיינת בקוצר נשימה, סחרחורת, בלבול, כאב ראש ואפילו עילפון במצבים חמורים. לכן, בראש ובראשונה, אם עולה החשד לדליפת גז אסור להקל בה ראש. יש לסגור את בלון הגז ואף לסגור את המכשיר, לנתקו במידת האפשר מהצנרת, ולהתקשר מייד למוקד שלנו  במספר 5247* ולהזמין טכנאי גז לבית. אנחנו עובדים אך ורק עם מתקיני גפ"מ מורשים. 

מה עושים בעת דליפת גז מבלון גז?

אם יש דליפה מבלון הגז התקשרו מיידית למספר 5247* המוקד חירום זמין 24/7.  שמרו על קור רוח, וודאו שברזי הביטחון בכיריים או כל מכשיר צורך גז אחר סגורים, סגרו ברזי המכלים וכבו כל אש גלויה.  חשוב לוודא שאזור הבלון מאוורר היטב, ודאגו גם לאוורר היטב את הבית במידה כי ייתכן שהדליפה מגיעה ממקור אחר, כמו צנרת או חיבור כלשהו. פתחו את הדלתות והחלונות ואל תפעילה או תנתקו מפסקים חשמליים באזור בו יש חשד לדליפה. כלומר, אל תפעילו ליד הבלון או מכשירי גז טלפונים, תאורה וכדומה, אלא המתינו להגעתו של טכנאי גז מוסמך מחברתנו.

התקנה בטוחה של בלון גז

חשוב לזכור כי התקנה של בלון גז חדש, או החלפת בלון קיים, או התקנה של מכשיר צורך גז, מתבצעת אך ורק על ידי טכנאי גז מוסמך. אז בכל מצב כזה התקשרו למספר 5247* והזמינו טכנאי. דברים אלו נכונים גם לגבי בלונים של 2.5 ו- 5 ק”ג המיועדים לגריל גז שהחיבור שלהם אל הבלון צריך להתבצע על ידי גורם מוסמך, לרבות התקנת הווסת, הברזים והצינור, וביצוע בדיקת לחץ בהתאם לסוג הבלון ולמיקום נקודת הבלון והגריל.

לצערנו, ידוע שיש  אנשים הבוחרים לחבר את גריל הגז לבד. אכן, אנשים מהשורה לא תמיד מכירים את כלל הנחיות הבטיחות, כגון הצורך להשתמש בצינור גומי באורך 3 מטרים לכל היותר, ואינם מבינים ופועלים לפי הנחיות היצרן.

אחסון ובדיקות תקופתיות

אחסון של בלון גז חייב להיות תמיד במצב "עומד", לא נשען או שוכב. אין לאחסן בלונים בתוך הבית, בתוך מחסן שאינו עומד בתקנות לגבי אוורור, וגם לא ליד או מתחת לגריל גז. כמובן שגם אין לאחסן את בלוני הגז בסמוך לבנזין או חומר דליק אחר, ובלונים של 12 או 48 ק”ג אין להעמיד במרפסת. במידה ואתם מעוניינים לקחת בלון גז לשטח, הקפידו לשמור עליו במצב זקוף, ואל תיסעו איתו בתוך תא המטען ביום חם, שכן הדבר עלול להוביל לדליפה ובמצבים קיצוניים אף לפיצוץ.

מעבר לכך, את מערכת הגז בבית בכללותה צריך לבדוק לפחות אחת לחמש שנים, באמצעות טכנאי גז מורשה ומוסמך. כמו כן, יש לבצע את הבדיקה אם ביצעתם שינוי כלשהו במערכת הגז, וגם אם סגרתם מרפסת שיש בה מכשיר צורך גז. לביצוע ותיאום בדיקות תקופתיות אחד לחמש שנים או לביצוע הזמנה, ניתן להשאיר פרטים או ליצור איתנו קשר במספר 5247*.
שתפו
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp

יצירת קשר

זורחים בשירות ומאירים במחיר!

מאמרים נוספים

תקלת גז

תקלת גז – מצב חירום?

כיריים גז מהווים אמצעי וותיק וטוב לבישול מזון. עם הזמן, הצטרפו לכיריים גם מחממי מים, מייבשי כביסה שפועלים על גז ואפילו מכוניות שמשתמשות בגז (גפ"מ). מכיוון שמדובר בחומר שעלול להיות דליק ולהתלקח ודליפה עלולה אף לגרום למחנק, חשוב לדעת יותר על תקלות גז. נסביר על תקלות נפוצות, איך מזהים, מה עושים, את מי מזמינים כדי לתקן.

תו תקן ישראלי לצובר גז

איך יודעים שצובר הגז המשרת את ביתך עומד בתנאי התקן הישראלי? צ'ק ליסט לצרכן

מה זה צובר גז? צובר גז הוא מיכל נייח ולא מטלטל (כגון בלוני גז של 12 ק"ג או 48 ק"ג או לחלופין מכלי מחנאות 2.5 ק"ג או 5 ק"ג) שמוטמן בתוך האדמה ומחבר בין הבית לתשתית הגז המרכזית ומזרים גז באופן קבוע מתשתית הגז המרכזית אל הבית. צובר גז מחליף את הצורך בבלוני גז.

גודל בלון גז

איך בוחרים את גודל בלון הגז המתאים?

רוצים להזמין בלון גז דרכנו אך לא יודעים להחליט מה הגודל המתאים? אנחנו כאן לפתור את הלבטים. אחרי שתקראו את המאמר הבא בטוח תבינו אילו סוגים קיימים, ומה הכי מתאים עבורכם בטרם ביצוע הזמנה.